Дори разсадът на доматите и пипера да изглежда блед и слаб, все още има време да се поправи положението. Основното нещо е да знаете какво вреди на нежните стъбла.
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Кои са четирите основни грешки при отглеждането на разсад от домати и пипер?
За най-начинаещите градинари: Как да отгледаме много картофи!
Недостатъчно светлина
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Украшение за двора: Сега е идеалното време за засаждане на японска дюля
Извитите или тънки разсади изискват специално осветление. При избора на крушка обаче трябва да вземете предвид цветовите характеристики на всяка крушка. Червеният цвят стимулира растежа. Под неговите лъчи растенията растат изправени и нагоре. Синята светлина помага на растенията да запазят формата си, предпазва ги от разтягане и удебелява стъблата. Жълтата и зелената светлина са най-малко ефективни и имат минимален ефект.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само телените червей обичат картофи повече от вас - как да предпазите реколтата
Студени первази на прозорците
Студеното време може да забави развитието на кореновата система на разсада. За да предотвратите това, изолирайте повърхността със стиропор. Все пак не забравяйте, че прекалената топлина също не е полезна за растенията. Оптималната температура е +20 °C.
Прекалено гъсто засаждане
Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си
Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?
Твърде гъстото засаждане на разсада със сигурност ще доведе до недостатъчно хранене. В такива случаи единственият начин да спасите разсада е да го изскубнете или да го пресадите в градината. При пресаждането е много важно стъблата да са с диаметър 5 cm и да са заровени до височината на първите два листа. Тогава може да започне образуването на корени и последващият растеж.
Кои зеленчуци виреят най-добре един до друг
Липса на закаляване
Без това разсадът ще прерасне и ще стане жилав, което ще доведе до лошо вкореняване в лехата. За да промените тази ситуация, можете да започнете закаляването, когато дневната температура навън достигне +10°C. Отначало отваряйте прозорците за един час всеки ден, след това увеличете времето до 3-5 часа; след пет дни можете да започнете да излагате растенията на балкона или в градината. През първите няколко дни е достатъчно да ги оставяте навън за два часа. След това можете да увеличавате времето с по 2 часа всеки ден и да ги оставяте навън през целия ден.
Ако стъблата на разсада омекнат и потъмнеят, а листата паднат, те са заразени. Такъв разсад трябва да се изхвърли незабавно. В противен случай цялото растение може да загине.